Haz 8, 2011

Kategori Hayatın İçinden | 0 Yorum

Kısaltmalar

Bugün internette bir kelimenin kısaltmasını gördüm, açılımı merak ettim. Her zaman ki gibi! Kelimelere düşkünlüğüm çocukluğumda babama herşeyi sorma merakımla başladı. “O ne?” “Bu ne demek?” gibi sorular bana bir yığın kelime kattı ve ilgimi hep kelimeler üzerinde tuttu. Kısaltmaları gördüğüm anda içimde “bu ne, bu ne, bu ne” homurtuları başlıyor.

Bugünde SOS kelimesinden yola çıkarak başka kelimeler de buldum ve burda paylaşmaya karar verdim. Buyrun bakalım. Eklemek istedikleriniz olursa yorum bırakmanız yeterli.

S.O.S. için birkaç farklı açıklama var. Takdiri size bırakıyorum.

S.O.S. (Save Our Ship): (Gemimizi kurtar) Yardım kodları sıralamasında mayday’den sonra gelen ve en acil olanıdır. Yardım çağırmak isteyen bir kişi, başkalarının görebileceği yerlere bu yazıyı yazar veya imkanları varsa duyabilmeye çalışırlar. Gemiciler arasında başlayıp standartlaşmış bir kısaltmadır.

S.O.S. in “Save Our Souls” (Ruhlarımızı kurtar) anlamına geldiğini söyleyenlerde yok değil.

S.O.S. : Çoğu kişi “Save Our Ship” gemimizi kurtar; “Save Our Soul” ruhumuzu kurtar; “Stop Other Signals” diğer sinyalleri durdur sözcüklerinin kısaltması olarak bilmektedir. Oysa kısaltmayla hiçbir alakası yoktur. Tamamen telgrafın iletişim aracı olarak kabul edildiği zamanlarda kullanılan mors alfabesiyle ilgili bir kavramdır. Kolay bir şekilde akılda tutulabilmesi için imdat çağrısı, 1908’de üç çizgi, üç nokta, üç çizgi olan S.O.S. olarak belirlenmiştir.

VIP: Very Important People/Person. Çok önemli kişi anlamına gelir. Genellikle yurtdışına giden senatörler için kullanılır.

ASAP: As soon as possible (mümkün olduğunca çabuk anlamında kullanılır)

BTW: by the way (bu arada)

WC: Water Closet (Su dolabı, yani bildiğimiz WC)

AM: Saatleri yazarken kullanılır. Öğleden önce anlamına gelir. Latince açılımı “ante meridiem” dir.

PM: Yine saatleri yazarken kullanılır. Öğleden sonra anlamına gelir. Latince açılımı “post meridiem” dir.

ETC: Ve saire anlamına gelen Latince kökenli İngilizce kelimedir. Açılımı “et cetera” dır.

R.I.P. (Rest In Peace): Huzur içinde yat anlamına gelen bir kısaltma. Mezar taşlarının üzerine yazarlar. Özellikle isimsiz mezar taşlarında kocaman yazılı olarak görebilirsiniz. Dikkatli bir sinemasever veya oyunseverseniz, içinde mezarlık geçen bölümlerde defalarca görmüşsünüzdür.

K.O. Knock Out: Genellikle boks maçlarında görürsünüz bu kısaltmayı. Bir kimse bilincini yitirip bayılırsa buna ingilizcede Knock Out denir.

U.F.O. : Unidentified Flying Object. Tanımlanamamış uçan nesne diye çevirilebilir Türkçeye.

HQ: HeadQuarter (Karargah)

PR: (P)ublic (R)elations. Halkla İlişkiler.

S.W.A.T. (Special Weapons And Tactics): Adından da anlaşılacağı gibi, özel eğitimli bu seçkin polis birimi, özel silahlar, kıyafetler ve teçhizatlarla donatılmıştır. Genellikle rehine alma gibi olaylara müdehale ederler. Hayatınızdan en az on kere bu yazıyı görmüşsünüzdür. Açılımı; ‘özel silahlar ve taktikler’ dir.

VS (Versus) : İki şeyin birbirine karşı/rakip olduğunu anlatan versus kelimesi yerine VS kısaltması sıklıkla kullanılır.

P.S.: Mektupların en alt satırına not yazılacaksa bu kısaltma kullanılır. Latincedir. Açılımı “post scriptum” dur.

BC: Milattan önce anlamına gelir. Açılımı “Before Christ” dir.

AD: Milattan sonra anlamına gelir. Açılımı Latince “Anno Domini” dir.

CSI: “Crime Scene Investigation”. Bizdeki “Olay Yeri İnceleme” kavramına tekabül eder.

Sis: Kız kardeş kelimesinin günlük hayattaki kısa kullanılışı.

Bro: Arkadaş (Brother kelimesinin kısaltılmışı).

Bud: Arkadaş, kanka (Buddy kelimesinin kısaltılmışı).

Pal: İyi arkadaş.

LOL: Loughing Out Loud (Sesli gülüyorum anlamında e-postalarda yaygın kullanılır) Bununda birçok farklı anlamı olduğu söylenir.

Son olarak İngilizce kısaltmalar için sözlük :

http://www.acronymfinder.com/

Yorum Bırakın